ILG - Intensywna Logoterapia Grupowa

4-dniowy proces egzystencjalnego doświadczenia

Intensywna Logoterapia Grupowa to 4-dniowy proces terapeutyczny, prowadzony w ujęciu logoterapii i analizy egzystencjalnej. Jest to nurt, który został zapoczątkowany przez austriackiego psychiatrę i psychoterapeutę - Viktora Frankla. Logoterapia to jeden z rodzajów psychoterapii egzystencjalnej, skoncentrowany na tematyce sensu życia, wartości i szeroko rozumianej duchowości.

Dlaczego forma grupowa? Jest to rodzaj doświadczenia, które posiada wyjątkowe cechy terapeutyczne, niewystępujące w żadnych innych formach psychoterapii. Grupa jest potężnym narzędziem terapeutycznym, ponieważ relacje z innymi ludźmi odgrywają fundamentalną rolę w naszym rozwoju psychicznym. Choć różne wątki relacyjne pojawiają się również w terapii indywidualnej, to jednak kilkuosobowa grupa tworzy znacznie większy obszar interpersonalny o dużo większej sile oddziaływania.

Dodatkowa moc terapii grupowej wynika też z faktu, że grupy są naturalną częścią naszych wewnętrznych doświadczeń. Mimo to coraz więcej osób doświadcza rosnącego poczucia wyobcowania, izolacji i społecznych podziałów. Z tego powodu człowiek zaczyna odczuwać coraz większą tęsknotę za tym, czego naturalnie potrzebuje - wsparciem grupy.

Czym charakteryzuje się natomiast procesu grupowy w ujęciu logoterapii? Jego specyfika to skoncentrowanie się na naturze ludzkiej egzystencji. Logoterapia grupowa ukazuje i pomaga doświadczyć wszystko to, co jest nieodłącznym elementem naszego życia i z czym trzeba się zmierzyć, żeby móc żyć dobrze i szczęśliwie. Poza tym - tego rodzaju grupa jest wartością samą w sobie. Stwarza bowiem możliwość stawiania czoła egzystencjalnej rzeczywistości we "współbyciu" z innymi.

Intensywna Logoterapia Grupowa jest dla Ciebie, jeżeli:

- doświadczasz częstego poczucia osamotnienia w swoich egzystencjalnych refleksjach;
- przeżywasz kryzys duchowy, który wymaga czegoś więcej niż teologicznych wyjasnień;
- mierzysz się aktualnie z czymś wyjątkowo trudnym, co wynika z losu;
- odczuwasz potrzebę uporządkowania swoich wewnętrznych wartości;
- potrzebujesz lepiej zrozumieć swoją wewnętrzną dynamikę między sferą psychiczną i duchową;
- tęsknisz za dotykaniem głębokich, egzystencjalnych tematów w bliskim kontakcie z innymi ludźmi;

Intensywna Logoterapia Grupowa - ramy czasowe

1 DZIEŃ, godz. 16:00-19:00 - otwarcie, kontrakt i integracja grupy
2 DZIEŃ, godz. 9:00-16:00 - intensywny proces logoterapeutyczny
3 DZIEŃ, godz. 9:00-16:00 - intensywny proces logoterapeutyczny
4 DZIEŃ, godz. 9:00-12:00 - "domykanie" procesów i zamknięcie grupy

Prowadzący

Intensywna Logoterapia Grupowa to proces, który przez cały czas trwania jest jednocześnie prowadzony przez dwójkę doświadczonych logoterapeutów i psychoterapeutów egzystencjalnych:

Ewa PolakJakub Mikołajczak

Czym wyróżnia się Intensywna Logoterapia Grupowa?

Najważniejsza korzyść to fakt, że proces grupowy jest prowadzony jednocześnie przez dwójkę psychoterapeutów. Dzięki temu uczestnicy zyskują bowiem znacznie większe poczucie bezpieczeństwa. W przypadku pojawienia się wymagającego uczestnika, prowadzący dysponują podwójną uważnością, aby odpowiednio zadbać o pozostałych członków grupy.

Dodatkowo dwójka terapeutów to dwa umysły i dwie pary oczu, czyli podwójna ilość informacji zwrotnych. Prowadzący odbywają między sesjami własne konsultacje, dzięki czemu wspierając się i dzieląc obserwacjami, mogą jeszcze lepiej zrozumieć to, co dzieje się w grupie, a przez to jeszcze bardziej pomóc jej uczestnikom.

Poza tym proces grupowy prowadzony w ujęciu logoterapii to wyjątkowa okazja do pielęgnowania własnej, egzystencjalnej wrażliwości. To okazja do podzielenia się tym myślami i refleksjami, których duża część współczesnego świata nie chce lub nie potrafi usłyszeć. I co najważniejsze - to możliwość autentycznego doświadczenia, że tego rodzaju egzystencjalnych refleksji doświadczają też inni ludzie.

Przeciwwskazania do procesu grupowego

Intensywna Logoterapia Grupowa NIE JEST dla Ciebie, jeżeli:

- doświadczasz myśli samobójczych
- jesteś w trakcie psychiatrycznego leczenia farmakologicznego
- odczuwasz silny, paraliżujący lęk w kontaktach z innymi ludźmi
- miewasz zachowania agresywne i/lub przemocowe wobec innych osób
- nie potrafisz lub jest Ci trudno funkcjonować w grupie

Miejsce: Warszawa, "Centrum Sensu", ul. E. Tyszkiewicza 37/25
Data: 21-24 kwietnia 2023 r.
Cena: 2470 zł
Ilość miejsc: 12