Psychologiczne wsparcie kobiety w ciąży

Wsparcie dla kobiet, które zaszły w ciążę.

POLECAM TO MIEJSCE http://niejestessama.org

Często się zdarza, że chwila w której kobieta dowiaduje się o byciu w ciąży jest ogromnym zaskoczeniem. Nawet wiadomość o ciąży, która była planowana jest w pewnej mierze momentem zaskoczenia. Zupełnie inną sytuacją jest ta, w której kobieta zupełnie nie jest przygotowana na tę nowinę. Mowa tu o takich okolicznościach, kiedy ciąża nie była w ogóle planowana, jest niechcianym elementem życia kobiety lub całkowicie wykluczonym przez nią planem na życie.

Czas planowania ciąży to okres zadawania sobie wielu pytań mających pomóc kobiecie i jej partnerowi w podjęciu słusznej dla nich decyzji. Kiedy ciąża staje się faktem dokonanym o wiele trudniej o spokojne zastanawianie się nad kwestią słuszności jej faktu. Może się wydawać , że czas pędzi i nie ma odwrotu jak tylko przyjąć do świadomości nową wiadomość . Nie jest to proste. Kontekstów owej sytuacji jest tyle ile jest kobiet.

Każda kobieta w nieplanowanej ciąży zadaje sobie inne pytania i ma inne wątpliwości, inne nastawienie, inne emocje, niekiedy skrajnie różne i zmienne. Nie ma w tym nic dziwnego skoro tak ważna zmiana jest dla kobiety zaskoczeniem.

Rożne są okoliczności poczęcia:

* miłość
* przypadek, rezultat przygodnego seksu (ojciec jest znany lub nieznany)
* nieskuteczna antykoncepcja w stałym związku
* gwałt

Rożne są warunki w jakich każda kobieta się znajduje:

* jej wiek (czy jest pełnoletnia?, czy jest dojrzała psychicznie do ciąży? czy jest to jej pierwsze czy kolejne dziecko?)
* przestrzeń jaką ma w życiu na nową sytuację, stan zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego
* wsparcie; rodzina, partner, ojciec dziecka (bywa, że są to różne osoby)
* ochrona; regulacje prawne
* emocje kobiety mogą być skrajnie różne i zmienne, każda kobieta może różnie odczuwać wartość ciąży, dziecka lub w ogóle nic nie czuć lub nie widzieć w nich wartości pojawić się może dylemat czy kobieta chce teraz urodzić dziecko lub w ogóle czy chce mieć w swoim życiu dzieci i czy decyzja o podjęciu przez nią roli macierzyńskiej jest wg kobiety dla słuszna w obecnych okolicznościach
* w końcu pojawia się egzystencjalne pytanie jaki sens ma dla niej posiadanie dziecka i bycie matką, co ta sytuacja od niej wymaga i czego się od niej domaga..?

Każda sytuacja zaskoczenia jest wymagająca i bywa trudna. Ciąża to czas wyjątkowy wraz ze wszystkimi różnymi, wyżej wymienionymi jej aspektami i okolicznościami. Kiedy jest zaskoczeniem może powodować uczucie utraty gruntu pod nogami i realnego, obiektywnego oglądu sytuacji. Warto wtedy zasięgnąć porady, wsparcia psychologa. Pomoże on kobiecie na spokojnie przyjrzeć się jej wyjątkowej sytuacji, ale przede wszystkim postara się zrozumieć jej indywidualne, subiektywne odczucia i emocje tak różne dla każdej z Pań. Każda sytuacja na początku wyglądająca przerażająco, zaskakująco, chaotycznie ma dużą szansę przerodzić się w świadome doświadczenie. Nie będzie wtedy tak przygniatające i obezwładniające. Może być ono odkrywane z wewnętrzną zgodą, spokojem, a wielce prawdopodobne, że i z radością.

POLECAM TO MIEJSCE http://niejestessama.org

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.